Bölgeler

Bölgeler

Amerikalılar 17. Yüzyıldan beri pirinç yetiştirmektedirler. Eğer 20. Yüzyıla kadar var olmayan hamburgerin bir Amerikan geleneği olduğunu düşünüyorduysanız şimdi gerçek geleneğin ne olduğunu biliyorsunuz.

Bu 7 eyalette pirinç her bölgenin kendi kültür ve geleneklerine uygun olarak yetiştirilmektedir. Bir çok etnik grubun ortaya koyduğu tarihi, kültür deneyim ve becerileri ve çok çalışmaları sonucu günümüz zengin mirasını oluşturmaktadır. Bütün bunları bu kitapçıkta bulabilirsiniz.


Arkansas

1800'lerin sonlarında girişimci bir çiftçi Louisiana'da yetişen pirinçleri gördükten sonra Arkansas'da 1 hektarlık bir alanda çeltik ekmiş ve o tarihten sonra Arkansas'daki pirinç üretimi gözünü hep ileri dikmiştir. Bugün Arkansas ABD'deki en büyük pirinç üreticisidir.

Geçmişte Arkansas'da ördek avı ve ördek çağırma yarışları popülerdi.

Pek çok Alman ve İsviçreli Arkansas'a yerleşmiştir; Stuttgart ve Lutherville gibi kasabaların isimlerine baktığınızda bunların etnik kökenlerini görebilirsiniz. Ördek bu bölgede popüler bir yemektir ve yanında daima pilav bulunması hiç de şaşırtıcı değildir.

"Burada pirinç tarlaları doludur" Arkansas'ın resmi eyalet marşından bir satırdır.

Kaliforniya

Altına hücum, en hızlı büyüyen ikinci eyalet olan California'ya pirinç üretiminin girişini hızlandırdı. Pirinç, California şarap endüstrisinin de vatanı olan Sacremento bölgesinde yetişmektedir.

Kısa sürede biten altın umuduyla eyalete gelen Çinli işçiler, demiryollarının yapımına yardım etmek için orada kaldılar ve onları beslemek için pirinç yetiştirildi. Çin kökenli Amerikalılar California'da halen büyük bir etnik grubu oluşturmaktadır. San Fransisco, Chop Suey'in keşfedildiği Çin Mahallesiyle ünlüdür.

California, pek çok Çinli de dahil olmak üzere aç altın arayıcılarının hücumuna uğradı.

Teksas

TEKSAS EYALETİ, bazı sığırları yetiştiren büyük çiftlikler, kovboylar ve batı tarzı (western) televizyon filmleri ile meşhur olmasına rağmen aynı zamanda pirinç yetiştiren çiftlikleri ile de meşhurdur.

Teksas pirinç üretiminde 4. sırada yer almaktadır. Tex-Mex yiyecekleri ile olduğu kadar eyalet, Teksas Barbekü, pirinç ilavesi ile yapılan sığır yahnisi ve fasulye gibi yemekleri ile de meşhurdur.

Rodeo Teksasta çok popülerdir.

Sadece taze ve sıcak olarak pişirilmiş yerli üretim pirinç ile birlikte sunulan chili fasulye Teksasın milli yemeğidir.

Teksas uzun boynuzlu Sığırları ile meşhurdur.

Louisiana

Pirinç, hava şartlarının çok elverişli olduğu ve daha uzun büyüme mevsiminin bulunduğu Güney Luisiana'da yetiştirilmektedir. İlkbaharda erken ekim yapıldığı zaman yılda iki ürün almak mümkündür. Luisiana pirinç üretimi bakımından en geniş 3. eyalettir ve geleneksel yemek çeşidi bakımından zengindir. Bu eyalette, İspanyol ve Fransız soyundan gelen göçmenler, Afrikalı köleler ve Amerikan Kolonistleri ile bir arada yaşamaktaydılar.

Creoles mimarisi mutfağında olduğu kadar mükemmeldir.

Afrika ve İspanyol etkisi ile şekillenen Creole Mutfağı New Orleans'a odaklanmıştır. Yemekler mükemmeldir. Cajun mutfağının kökleri Fransız orjinali göçmenlere dayanan daha ziyade fakirlerin yaşadığı kırsal alanlardan doğmuştur.

İki bamya çorbası aynı değildir. Hangi Cajun'a sorsanız herbirinin sevilen ayrı bir tarifi vardır.

Mississippi

Missisippi deltası sır tutma özelliğine sahip killi topraklar bakımından zengindir. Bu topraklar pirinç yetiştirmeye pamuktan daha uygun olduğunu çiftçiler tarafından fark edilmiş ve bu özelliği Missisipi Eyaletini pirinç yetiştiriciliğinde 5. sırada yer almasına neden olmuştur.

Pazar günleri kiliselerde Dini müzik yayınlanmaktadır.

Missisipi deltası caz müziğinin (Blues) doğum yeridir. İşçiler çalışma anında bu müzikle neşeli vakit geçirme olup, müzik Afrika Klasiklerine ait bir müzik çeşididir ve Amerika için orjinaldir. Güneyli zenciler özgür yemek çeşitlerinin kutlama törenlerinde grits, collard greens ve Hoppin' John gibi yemek çeşitlerinin kullanılması missisipi mutfağında Afrika'nın etkisinin büyük olduğunu göstermektedir.

Misisipi nehir gemileri ile meşhurdur.


Missouri

Onların Barbeküleri çok güzeldir ve yapması kolaydır. Pirinç mahsulu Missouri'nin Güney-Doğu bölgesinde yetişir ve 6. Büyük pirinç üretici eyalettir. Domuz yetiştiriciliği diğer bir önemli sanayi koludur.

Kansas şehri dünyanın Barbekü merkezi olarak bilinmektedir.

Missouri'nin bir Amerikan yerli kalitesi olan ve adı büyük kanolu halk anlamına gelen OuMissouri kabilesinden gelmektedir. Sguare Dance'ın (Kare Dans) aynı zamanda çayın dansı olarakta bilinir.

Tarihi Missouri'nin ilk zamanlarına, üstü kapalı at arabalarının batıya yöneldiği zamanlara dayanır. Her arabada bir keman çalan ve birde dansa çağrı yapan insan bulunuyordu. Yöresel olarak yetiştirilen domuz etinden yapılan Barbekü Eyaletin en meşhur yemeği olarak bilinmektedir.

Atlı arabalar batıya ulaştı.